top of page

Co je to Bisfenol A


Bisfenol A

Bisfenol A

Tenhle Bisfenol A (BPA) se používá jako výchozí látka k výrobě polykarbonátů. Polykarbonáty patří mezi tzv. termoplastické polymery. Ty jsou v oblibě pro snadné zpracování za tepla. Vstřikováním nebo lisováním. Jsou odolné proti teplu, nárazu a mají i dobré optické vlastnosti. Polykarbonáty se používají k výrobě domácího i laboratorního nádobí, elektroniky, displejů nebo osvětlení. Používaly se při výrobě opakovatelně použitelných plastových lahví, sportovních pomůcek, obalů na potraviny nebo v medicíně (především ve stomatologii). Prý i k vnitřnímu ošetření konzerv. My se s nimi pravděpodobně nejčastěji setkáváme coby termopapírem, na který se tisknou účtenky v obchodech. Podle EU je BPA „nebezpečná chemická látka“. To proto, že může narušit reprodukční schopnosti organismu, poškození očí, podráždění dýchacích cest nebo alergické kožní reakce. Jakousi výhodou je pak to, že tato látka není perzistentní. To znamená, že není schopna se v životním prostředí udržet dlouho a údajně se ani nehromadí v živých organismech. Z toho lze vyvodit to, že pokud se jeho spotřeba omezí, poprřípadě zastaví, zmizí.


Podle statistik se jen v EU vyrobí (nebo se doveze) více než milion tun této látky

Plasty, či lépe řečeno umělé hmoty, nejsou žádným megaškůdcem. Prostě se při jejich vývoji a výrobě tu a tam tak nějak šláplo i vedle. V případě našeho Bisfenolu A tomu nebylo jinak. Za jeho stvořením stojí ruský chemik Alexander Dianin. Prý na to kápnul někdy kolem roku 1891 kondenzací fenolu s acetonem. Původně šlo jen o vědecký úspěch, protože nikdo nevěděl, jak tento objev pořádně v praxi využít. Jeho zlatá éra přišla až s boomem chemické výroby shora zmíněných polymerů v šedesátých letech minulého století. Bisfenol A bývá zařazován do skupiny, které se říká endokrinní disruptory. Což jsou látky, o kterých se věří, že při jejich dlouhodobému vystavení zasahují do hormonální rovnováhy v těle.


Momentálním hlavním cílem je zastavení používání BPA v produktech, které přicházejí do styku s potravinami a vodou

Omezování a zákazy používání BPA

Od roku 2011 se po celé EU nesmějí prodávat kojenecké lahve s obsahem Bisfenolu A. O rok později pak ve Švédsku vyhlásili totální zákaz používání Bisfenolu A v obalech potravin určených dětem. No nic. Podle studie EU vyšlo najevo, že zřejmě úplně každý občan EU se s Bosfenolem A setkal ve větší, než „bezpečné“ míře,

ODKAZY


Zdroj: Greenpeace, Wikipedia, toxicology.cz, Ekolist, informační portály.

 
Wesmírný omyl kniha

bottom of page